Akce tříd

Kurz sexuální výchovy na Heyráku

Kurz Sexuální výchovy na Heyráku aneb vše, co potřebujete znát o sexu

Během měsíce října strávili žáci 9. ročníků ZŠ Heyrovského 3 dny v příjemném prostředí hotelu Medlov, aby se přiučili novým pojmům z oblasti lidské sexuality. Učitelé deváťáky rozdělili do pěti skupin, ve kterých se postupně zabývali tématy jako např. sexuální anatomie, početí a porod; antikoncepce a sexuálně přenosné nemoci; sexuální úchylky, LGBT komunita; láska, partnerství, vlastnosti ideálního partnera apod. Večer se všichni scházeli a každá skupina prezentovala výsledek své denní práce ostatním. V závěru večera si skupiny připravily i scénky na téma seznamování, výměna manželek nebo první rande. Nechyběl ani výlet do přírody, k nedalekému pramenu řeky Svratky. I když zpočátku měli někteří účastníci kurzu obavy z intimních témat, v závěrečném hodnocení se vyjadřovali pochvalně:

„Líbilo se mi, že s námi učitelé mluvili otevřeně.“

„Upřímně to byla zatím nejlepší školní akce, na které jsem byla.“

„Jsem ráda, že jste odpovídali na naše otázky, cítím se připravenější pro život.“

„Bylo to tady super, učitelé hodní, dobrá nálada a skvěle sestavený plán témat.“

„Celý kurz jsme si užili a budeme na něj rádi a v dobrém vzpomínat.“

Text sepsaly žákyně 9. ročníku ZŠ Heyrovského 32 - Anet, Bea a Eliška

Fotogalerie

 

SUPERTÝM 2022 – Adaptační kurz v Zubří

Každý rok začátkem září se 6. ročníky ZŠ Heyrovského musí postavit před řadu výzev, které
se objevují během jejich adaptačního kurzu. Letos to byly tři dny plné sportu, zábavy,
přemýšlení a společného překonávání překážek na cestě do cíle, jenž byl jasný: poznat své
spolužáky, nové třídní učitele i sami sebe v situacích, které nebyly vždy jednoduché.
Měli jsme štěstí na pěkné počasí i prostředí v srdci Vysočiny. A v závěru akce jsme si mohli
říct, že máme štěstí i na skvělé týmy.
6.B na začátku adapťáku dostala za úkol společně proběhnout pod lanem a zvládla to na první
pokus! Dá se říct, že za společné „lano“ táhli celý program – vzájemně se podporovali,
nehádali se, dodávali si odvahu. A když občas si někdo na něco netroufal, všichni to
respektovali. Při hodnocení akce šesťáci nejvíc bodovali noční hru a techniky zaměřené na
důvěru v ostatní. Na to, co jsme na adapťáku zažili, budeme dlouho vzpomínat.

Simona Krejčí, školní metodička prevence

Fotogalerie

 

Preventivní vlak

TO NEDÁŠ!

Zvláštní název měl dokument, který jsme zhlédli ve zvláštním minikinu – totiž v železničním vagonu Preventivního vlaku, který na nás čekal na nádraží v Králově Poli.

Ve filmu jsme viděli osudy několika lidí, kterým zkřížil cestu vlak a oni „to nedali“. Jejich životy a životy jejich blízkých navždy ovlivnila neopatrnost, nepozornost nebo podceňování rychlosti vlaku. Následně jsme se setkali s inspektorem železničních drah, který nám ukázal videa a fotografie z nehod na železnici a povyprávěl příhody, které se na železničních tratích staly. Mohli jsme si také vyzkoušet první pomoc pod dohledem železničního záchranného sboru. Líbil se nám soutěžní kvíz, za jehož vyplnění jsme získali ceny (díky výhře píšťalky jsme brzy zjistili, že pískat na nádraží je zakázáno).

Názory několika účastníků akce, žáků 7.ročníku ZŠ Heyrovského:

- Líbí se mi na vlaku, že auto nebo autobus mu musí dát přednost. Líbilo se mi také, že jsem si mohla vyzkoušet masáž srdce – resuscitaci. (Anička)

- Ceníme si ochoty zaměstnanců železnice a zajímavého vyprávění o nehodách. Velké poděkování od nás patří těm, kteří se podíleli na přípravě této akce, obzvláště zdravotníkům a hasičům, kteří každý den zachraňují naše životy. /Ema a Viki/

- Líbily se nám zajímavé úkoly i vyprávění. Ceníme si otevřenosti- mohli jsme se podívat na fotky nehod. /Kuba, Matěj a Petr/

Díky tomuto programu budeme jako účastníci dopravního provozu více přemýšlet, abychom zbytečně neriskovali svoje zdraví.

Simona Krejčí, školní metodička prevence

Foto v naší fotogalerii

 

Návštěva z Keni

Tento týden v pondělí a v úterý jsme měli příležitost přivítat v hodinách angličtiny Nelsona a Charity. Přišli si s námi povídat o Keni. Víme teď, že hlavní město, Nairobi, má tolik obyvatel jako polovina České republiky, seznámili jsme se s „velkou pětkou“, někteří by se rádi svezli v matatu a také už víme, kam na dovolenou a jaké jídlo můžeme ochutnat, pokud budeme mít příležitost navštívit Keňu. A svahilština? Uvidíme za čas, kolik frází si z rychlokurzu zapamatujeme. S domácím úkolem z této hodiny nebude mít nikdo problém. Máme všichni ochutnat keňský čaj. Tak dobrou chuť a „ASANTE SANA“ Charity a Nelsone.

DSC03761 3

 

zapsala: Olga Matoušková

 

Vánoční koncert 2021/2022

Od začátku školního roku 2021/2022 vznikl na naší škole nový zájmový kroužek – pěvecký sbor pod vedením paní učitelky Romany Sedláčkové. Děti obohatily vystoupením pro spolužáky poslední vyučovací den před vánočními prázdninami. Svým zpěvem navodily tu pravou atmosféru Vánoc, které již jsou přede dveřmi.

 

vankoncik2021mini

Více v naší fotogalerii

 

 

Banal - Fatal

Banal – Fatal

Začátkem prosince vjeli do naší třídy dva pánové – ano, skutečně vjeli. Jeden z nich totiž seděl na vozíku a ten druhý mu pomáhal. Přijeli k nám se zajímavým a současně poučným vyprávěním. Popsali nám, jak snadno může dojít k nebezpečnému úrazu – tedy, že banální situace může skončit naprosto fatálně – může osudově změnit člověku život. Dozvěděli jsme se, jak často a jednoduše může dojít k poškození míchy a páteře a jak se zachovat v situaci, kdy je podezření na takový úraz. Oba lektoři nám odpovídali na řadu otázek. Ten mladý muž na vozíku věděl, o čem mluví, protože právě on byl obětí nešťastné náhody, kdy spadl z kola a v jediný okamžik přišel o možnost hýbat nohama. Bylo ale pozitivní vidět, že se nevzdal a snaží se sportovat dál – jen jinak. A my si budeme pamatovat heslo, které nám opakovali: Nejsi bezmozek, používej ho při sportu!

Bea Remešová, 8.B

banal fatal

 

banal fatal2

 

banal fatal3

 

Projekt pravěk 6.AC

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout snímky z projektu pravěk tříd 6.A a 6.C.

Album ve fotogalerii: Projekt pravěk 6.AC 

Adapťák 6.C

Dvoudenní adapťák nám umožnil zažít spoustu nových věcí a lépe se vzájemně poznat. Na začátku nikdo nevěděl, co nás čeká. Odměnou za postupné plnění různých úkolů byly dílky mapy. Odpoledne nás čekalo kukuřičné bludiště v Kníničkách. Kukuřici nám připomněla i pizza, kterou jsme večeřeli v restauraci. Poté byl oddech u filmu. Přes noc strávenou ve škole jsme nabrali síly na druhý den. Díky splnění úkolů máme všechny dílky mapy a úspěšně jsme ji sestavili. Adapťák se vydařil a budeme na něj vzpomínat.

Mgr. Petr Duda, TU 6.C

Album ve fotogalerii: Adapťák 6.C 

Strana 1 z 74