Naše stromy

V roce 2011 vznikla na naší škole pěkná tradice, na kterou každoročně navazujeme. Je to sázení stromu prvňáčků. Žáci prvního ročníku zasadí na jaře strom v areálu školy. O strom se potom starají, učí se o něm, pozorují jak roste. Děti si tak již od útlého věku budují vztah k přírodě a k zeleni v areálu školy i mimo něj. A tak nám v okolí školy vzniká malé školní arboretum, které má esteticko-ekologický význam a zároveň sloužící k výuce přírorodovědy a přírodopisu.

Švestka domácí

Rok: 2018/2019

Český název: Švestka domácí ( slivoň švestka )

Latinský název: Prunus domestica Tophit

Původ: Kavkaz

Původ: vyšlechtěno v České republice

Plod: peckovice

Zajímavost: Málo náročná odrůda švestky, mezi jejíž kladné vlastnosti patří velmi velká plodnost a atraktivnost plodů.

svestka-domaci

   

Třešeň chrupka

Rok: 2017/2018

Český název: Třešeň chrupka

Latinský název: Prunus avium kordia

Původ: Írán

Původ: dále vyšlechtěno v České republice

Plod: peckovice

Zajímavost: Cizosprašná, mrazuvzdorná třešeň, pýcha českého šlechtitelství. Pochází z poloviny 20. století z Těchlovic u Hradce králové. Středně pozdní chrupka s vynikajícími sladkými plody.

tresen chrupka

   

Temnoplodec černoplodý ( jeřáb černý )

Rok: 2016/2017

Český název: Temnoplodec černoplodý

Latinský název: Aronia

Původ: Severní Amerika

Původ: Asie ( Čína )

Plod: malvice

Zajímavost: Původní obyvatelé Severní Ameriky (Indiáni) aronie používali k výrobě potravin. Plody mají vysoký obsah vitaminu C a antioxidantů a lze je použít k výrobě vína nebo marmelád.

   

Moruše černá ( převislá )

Rok: 2015/2016

Český název: Moruše černá

Latinský název: Morus nigra

Čeleď: Morušovníkovité ( Moraceae )

Původ: Asie ( Čína )

Plod: plodenství nažek

Zajímavost: Celá rostlina obsahuje toxické látky nebezpečné pro lidské zdraví. Latex vylučovaný rostlinou je toxický pro člověka, dráždivý při kontaktu. Plody mají vysoký obsah vitamínu C, dále obsahují vitamin K a řadu minerálů - železo, vápník, fosfor, nebo draslík, hořčík a také velké množství vláknin a bílkovin. Plody by se neměly jíst ve velkém množství.

   

Japonská třešeň ( sakura )

Rok: 2014/2015

Latinský název: Primus – Kiku – shidare - zakura

Latinský název: Sorbus domestica

Čeleď: Růžovité (Rosaceae)

Původ: Asie ( Japonsko, Čína, Indie )

Plod: peckovice

Zajímavost: Zatímco v Číně třešňové květy symbolizují ženskou krásu, ženskost nebo lásku, v Japonsku, kvůli krátké kvetoucí době sakury, jsou symbolem pomíjivé povahy života. Květy jsou také častou ozdobou na všech druzích spotřebního zboží v Japonsku, včetně kimon, papírnického zboží a nádobí. Sakura je předzvěstí dobrého bohatství, je symbolem lásky, zalíbení a také reprezentuje jaro. Během druhé světové války, byla sakura používána pro motivaci a manipulaci japonských obyvatel. Japonští piloti malovali po straně letadel květy sakury či si s sebou brali na své mise větvičky stromů. Třešňový květ namalovaný na straně bombardéru symbolizoval intenzitu a pomíjivost života.

   

Jeřáb oskeruše

Rok: 2013/2014

Český název: Jeřáb oskeruše

Latinský název: Sorbus domestica

Čeleď: Růžovité (Rosaceae)

Původ: jižní Evropa

Plod: malvice

Zajímavost: V ČR roste na jižní Moravě a v Českém středohoří, je to spíše teplomilná rostlina. Plody jsou jedlé a velmi ceněné, vhodné pro přípravu kompotů, marmelád, výrobu likérů a pálenky a mají i léčivé účinky.

   

Jinan dvoulaločný

Rok:2012/2013

Český název: Jinan dvoulaločný

Latinský název: Ginkgo biloba

Čeleď: Jinanovité (Ginkgoaceae)

Původ: Čína

Plod: nemá plod v pravém slova smyslu, je to rostlina nahosemenná

Zajímavost: Patří mezi nahosemenné rostliny. Dorůstá výšky až 40 metrů. Je národním stromem Číny. Patří mezi léčivé rostliny, listy se používají např. při poruchách paměti nebo cévní soustavy. Může se dožít až 1000 let. Bývá nazýván živou fosílií, jemu příbuzné druhy stromů rostli na Zemi již na počátku druhohor (éra dinosaurů).

   

Liliovník tulipánokvětý

Rok:2011/2012

Český název: Liliovník tulipánokvětý

Latinský název: Liriodendron tulipifera

Čeleď: Šácholánovité (Magnoliaceae)

Původ: Severní Amerika

Plod: křídlatá nažka

Zajímavost: Ve své domovině dorůstá výšky až 58 metrů. Žluté květy jsou podobné tulipánům. Je státním stromem státu Indiana v USA. Dožívá se až 700 let. Kůra stromu obsahuje jedovaté alkaloidy.

   

Strana 1 z 2