Naše stromy

V roce 2011 vznikla na naší škole pěkná tradice, na kterou každoročně navazujeme. Je to sázení stromu prvňáčků. Žáci prvního ročníku zasadí na jaře strom v areálu školy. O strom se potom starají, učí se o něm, pozorují jak roste. Děti si tak již od útlého věku budují vztah k přírodě a k zeleni v areálu školy i mimo něj. A tak nám v okolí školy vzniká malé školní arboretum, které má esteticko-ekologický význam a zároveň sloužící k výuce přírorodovědy a přírodopisu.

hortenzie_latnata

Rok: 2023 / 2024
Český název: Hortenzie latnatá
Latinský název: Hydrangea paniculata var. Limelight
Čeleď: Hortenziovité ( Hydrangeaceae )
Původ: Japonsko
Plod: tobolka
Zajímavost: Hortenzie kvetou různými barvami. Barva květu je závislá na obsahu různých
kovů v půdě.

moruse_plod

Rok: 2022/2023
Český název: Moruše černá
Latinský název: Morus nigra
Čeleď: Morušovníkovité ( Moraceae )
Původ: Asie ( Čína, Írán, Afghánistán )
Plod: plodenství nažek
Zajímavost: Plody připomínají ostružiny, mají osvěžující sladkokyselou chuť. Mají vysoký obsah
vitamínu C, dále obsahují vitamin K a řadu minerálů – železo, vápník, fosfor, nebo draslík, hořčík.
Strom je také spojen s chovem bource morušového a výrobou hedvábí.

komule

Rok: 2021/2022
Český název: komule Davidova – motýlí keř
Latinský název: Buddleja davidii
Čeleď: krtičníkovité
Původ: jihovýchodní Čína
Plod: tobolka
Zajímavost: okrasný keř, semena se šíří větrem, místy i nekontrolovaně – invazivní druh. Květenství různých barev výrazně voní a lákají zástupce hmyzu, hlavně motýli.

valgelie

Rok: 2019/2020
Český název: vajgélie květnatá
Latinský název: Weigela florida
Čeleď: zimolezovité
Původ: východní Asie
Plod: dřevnatá tobolka
Zajímavost: okrasný keř, vhodný i do živých plotů, kvete dvakrát ročně nebo celoročně od jara do podzimu.

svestka-domaci

Rok: 2018/2019
Český název: Švestka domácí ( slivoň švestka )
Latinský název: Prunus domestica Tophit
Původ: Kavkaz
Původ: vyšlechtěno v České republice
Plod: peckovice
Zajímavost: Málo náročná odrůda švestky, mezi jejíž kladné vlastnosti patří velmi velká plodnost a atraktivnost plodů.

tresen_chrupka

Rok: 2017/2018
Český název: Třešeň chrupka
Latinský název: Prunus avium kordia
Původ: Írán
Původ: dále vyšlechtěno v České republice
Plod: peckovice
Zajímavost: Cizosprašná, mrazuvzdorná třešeň, pýcha českého šlechtitelství. Pochází z poloviny 20. století z Těchlovic u Hradce králové. Středně pozdní chrupka s vynikajícími sladkými plody.

temnoploced

Rok: 2016/2017
Český název: Temnoplodec černoplodý
Latinský název: Aronia
Původ: Severní Amerika
Původ: Asie ( Čína )
Plod: malvice
Zajímavost: Původní obyvatelé Severní Ameriky (Indiáni) aronie používali k výrobě potravin. Plody mají vysoký obsah vitaminu C a antioxidantů a lze je použít k výrobě vína nebo marmelád.

moruse

Rok: 2015/2016
Český název: Moruše černá
Latinský název: Morus nigra
Čeleď: Morušovníkovité ( Moraceae )
Původ: Asie ( Čína )
Plod: plodenství nažek
Zajímavost: Celá rostlina obsahuje toxické látky nebezpečné pro lidské zdraví. Latex vylučovaný rostlinou je toxický pro člověka, dráždivý při kontaktu. Plody mají vysoký obsah vitamínu C, dále obsahují vitamin K a řadu minerálů – železo, vápník, fosfor, nebo draslík, hořčík a také velké množství vláknin a bílkovin. Plody by se neměly jíst ve velkém množství.

sakura

Rok: 2014/2015
Latinský název: Primus – Kiku – shidare – zakura
Latinský název: Sorbus domestica
Čeleď: Růžovité (Rosaceae)
Původ: Asie ( Japonsko, Čína, Indie )
Plod: peckovice
Zajímavost: Zatímco v Číně třešňové květy symbolizují ženskou krásu, ženskost nebo lásku, v Japonsku, kvůli krátké kvetoucí době sakury, jsou symbolem pomíjivé povahy života. Květy jsou také častou ozdobou na všech druzích spotřebního zboží v Japonsku, včetně kimon, papírnického zboží a nádobí. Sakura je předzvěstí dobrého bohatství, je symbolem lásky, zalíbení a také reprezentuje jaro. Během druhé světové války, byla sakura používána pro motivaci a manipulaci japonských obyvatel. Japonští piloti malovali po straně letadel květy sakury či si s sebou brali na své mise větvičky stromů. Třešňový květ namalovaný na straně bombardéru symbolizoval intenzitu a pomíjivost života.

jerab-oskeruse

Rok: 2013/2014
Český název: Jeřáb oskeruše
Latinský název: Sorbus domestica
Čeleď: Růžovité (Rosaceae)
Původ: jižní Evropa
Plod: malvice
Zajímavost: V ČR roste na jižní Moravě a v Českém středohoří, je to spíše teplomilná rostlina. Plody jsou jedlé a velmi ceněné, vhodné pro přípravu kompotů, marmelád, výrobu likérů a pálenky a mají i léčivé účinky.

jinan-dvoulalocny

Rok:2012/2013
Český název: Jinan dvoulaločný
Latinský název: Ginkgo biloba
Čeleď: Jinanovité (Ginkgoaceae)
Původ: Čína
Plod: nemá plod v pravém slova smyslu, je to rostlina nahosemenná
Zajímavost: Patří mezi nahosemenné rostliny. Dorůstá výšky až 40 metrů. Je národním stromem Číny. Patří mezi léčivé rostliny, listy se používají např. při poruchách paměti nebo cévní soustavy. Může se dožít až 1000 let. Bývá nazýván živou fosílií, jemu příbuzné druhy stromů rostli na Zemi již na počátku druhohor (éra dinosaurů).

liska-turecka

Rok:2010/2011
Český název: Líska turecká
Latinský název: Corylus colurna
Čeleď: Břízovité (Betulaceae)
Původ: jihovýchodní Evropa a jihozápadní Asie
Plod: oříšek
Zajímavost: Je největším druhem lísky, dosahuje výšky až 25 metrů. Je to pomalu rostoucí strom, který k nám byl přivezen v polovině 19. Století jako okrasná dřevina. Jedlá semena jsou bez chuti.

liliovnik-tulipanokvety

Rok:2011/2012
Český název: Liliovník tulipánokvětý
Latinský název: Liriodendron tulipifera
Čeleď: Šácholánovité (Magnoliaceae)
Původ: Severní Amerika
Plod: křídlatá nažka
Zajímavost: Ve své domovině dorůstá výšky až 58 metrů. Žluté květy jsou podobné tulipánům. Je státním stromem státu Indiana v USA. Dožívá se až 700 let. Kůra stromu obsahuje jedovaté alkaloidy.