Z rozhovorů mezi dětmi je zřejmé, že některé z nich mají strach a bojí se války. Jiné děti na mobilech sledují aktuální dění, případně si pouští záznamy z útoků. To vše může vést ke zprostředkované traumatizaci a dalším obtížím, kterým se snažíme ve škole předcházet citlivými reakcemi pedagogů. Je jasné, že i vy – jejich rodiče čelíte této komunikaci také. Proto bychom vám rádi zprostředkovali některé základní informace o tom, jak s dětmi o válce mluvit.
- Určitě je dobré s dětmi o situaci mluvit. Když se zeptají, odpovídejte jim na otázky upřímně a přiměřeně věku. Je v pořádku, když nebudete znát odpověď. Můžete ji společně vyhledat nebo říci nevím. Zkuste se nevyhýbat otázkám dětí, protože ony mohou mít v hlavě velké a mnohem katastrofičtější fantazie, než by nás vůbec napadlo.
- Pokud znáte někoho ve svém okolí, kdo pochází z Ukrajiny, můžete ho podpořit zprávou nebo nějakým vaším způsobem. Děti mohou mít dobrý pocit, že mohly alespoň něco udělat.
- Pozor na výroky směrem k Rusku obecně. V případě, že žáci mají spolužáka, jehož rodina pochází z Ruska, mohli by mu to vyčítat. Oni za to ale nemohou.
- Pokuste se dítěti vybírat jen ty nejpodstatnější informace, které jsou přiměřené věku. Zkuste zamezit tomu, aby poslouchaly informace celý den.
- Tato situace je náročná i pro dospělé, a proto myslete také na sebe a ošetřete svoje emoce. Pokud máte strach, mluvte o tom. Uleví se vám.
Přikládáme další užitečné odkazy, ze kterých můžete čerpat informace týkající se psychického zvládání strachu či mimořádných krizových situací.
Na odkazu najdete záznam rozhovoru (Jak) mluvit s dětmi o válce? pořádaného Junákem – českým skautem – video zde.
Další informace naleznete na plakátech zde:
Reakce dětí a adolescentů na katastrofickou událost
Jak pomoct dětem zvládnout strach
Jak mluvit s dětmi o válce
kolektiv Školního poradenského pracoviště,
ZŠ Brno, Heyrovského 32