Týden Akademie věd ČR – a my jsme byli u toho!
V úterý 5. 11. jsme se my čtvrťáci vydali na návštěvu Biologického ústavu obratlovců Akademie věd v Brně.
A co že tam dělají? No, vědci tam zkoumají různé druhy zvířat, jako jsou ryby, ptáci, žáby nebo třeba i netopýři! Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí o tom, jak žijí a co všechno ovlivňuje jejich chování.
Hned na začátku nás zaujaly „instantní“ ryby. Ty rostou a vyvíjejí se rychleji než ryby jiné. Představte si to tak, že když obyčejná ryba potřebuje hodně času, aby vyrostla a byla dost velká, „instantní“ ryba to zvládne o mnoho rychleji, skoro jako když připravujete instantní polévku. Tito rychle rostoucí tvorové jsou obvykle vyšlechtěné druhy ryb, které lidé chovají, aby se mohly rychleji použít v rybnících nebo v akváriích. Ale pozor, nejsou to kouzelné ryby, jen mají trochu jiné vlastnosti. Potřebují vhodnou péči, čistou vodu a dobré jídlo, aby mohly zdravě růst. A i když rostou rychleji, pořád jsou to živí tvorové, o které se musíme starat s láskou a ohledem na jejich potřeby.
Jako další věc nám paní vědkyně ukázala, jak vypadá jejich interaktivní knihovna a laboratoř. Vypadalo to skoro jako v nějakém vědeckém filmu! Všude spousta přístrojů, kádinek, vodiček, pipet aj. Pak nám vysvětlila, že se snaží zjistit, jak různá prostředí ovlivněná člověkem působí na zvířata, a jak je chránit, když jsou jejich domovy v ohrožení.
Velkou zajímavostí byla také konkrétní ukázka DNA banánu. Ta je takovým speciálním plánem nebo návodem, který říká banánu, jak má vypadat a jak se má vyvíjet. Vlastně každý živý tvor nebo rostlina má svou DNA. Něco jako kouzelnou knihu s pokyny, která určuje, jak bude vypadat, růst a fungovat. Představte si DNA jako obří puzzle složené z tisíců malých kousků, které do sebe přesně zapadají. U banánu tyhle kousky říkají, že má být žlutý, sladký a že má růst na banánovníku. I když je to neuvěřitelné, banány mají svou DNA hodně podobnou DNA lidí! Asi z poloviny se DNA banánů a lidí shoduje – a to je jeden z důvodů, proč jsou živé organismy na Zemi tak úžasně propojené. Tuto DNA jsme si dokonce mohli odnést domů.
Paní učitelka dostala také dárek – plastový model DNA, který si vystavila na svůj stůl.
Byl to super den plný objevů a nových zážitků! Teď už víme, že práce vědců je opravdu zajímavá a že i my děti můžeme pomáhat chránit přírodu a její obyvatele.