Exkurze na veterinu

Zvířecí lékaři

Dne 18. 12. 2018 jsme se zúčastnili exkurze na veterinární fakultu. Nejprve jsme se vydali do učebny histologie, kde jsme pod mikroskopem zkoumali části tkání . Viděli jsme např. jazyk kočky nebo ovčí vlnu či lidský vlas. Potom jsme šli do muzea anatomie, kde jsme mohli vidět kostry a orgány zvířat. Prohlédli jsme si např. kostru pračlověka, pštrosa, tygra a různých kopytníků, dále bylo k vidění obrovské střevo koně, řez vlkem a různá vývojová stádia plodu krávy. Když jsme pořádně prozkoumali anatomické muzeum, vydali jsme se na patologický ústav. Paní doktorka nás provedla velkou i malou pitevnou a povídala nám o zvířatech, která zde už zkoumali. Mezi neobvyklé případy patřil slon, žirafa nebo levhart. Následně jsme navštívili patologické muzeum, kde jsme mohli vidět sele bez páteře, nemocné plíce, ledviny a jiné vnitřní orgány, dále zvířata s rozštěpem páteře nebo více končetinami. Po teoretické části jsme se vydali do praxe. A rovnou ke koním. Prohlédli jsme si přijímací i operační sál a viděli zotavující se koně. Součástí veterinární fakulty je i klinika domácích zvířat. Prošli jsme se odbornými ordinacemi, např. zubní klinikou nebo sálem fyzioterapie. Zdálky jsme mohli nahlédnout do operačního sálu, kde na amputaci rozdrcené končetiny čekala uspaná kočka. Naše exkurze skončila na klinice pro nejmenší domácí mazlíčky. Velké poděkování patří MVDr. Tomáši Fichtelovi, který nás provázel a celou akci pro nás zorganizoval, stejně jako všem jeho kolegům, kteří se nám ochotně věnovali.

Exkurze nás nadchla, některé z nás i motivovala k tomu se stát veterinářem, ale zároveň jsme poznali, jak těžká práce to je. Zvířata cítí bolest jako my, chovejme se k nim hezky.

Irena Krugliak, Petra Stupková a Radim Žalud, žáci 8.B

Fotogalerie